De aproape jumătate de secol, pe 18 mai se sărbătorește la nivel mondial Ziua Internațională a Muzeelor. Muzeele sunt printre cele mai importante instituții ale unui stat modern, deoarece reprezintă locul în care publicul poate lua contact cu rădăcinile civilizației, cu viața în toată complexitatea ei, făcându-i pe vizitatori să înțeleagă tainele lumii.

„Muzeul Județean Botoșani, cu nouă secții expoziționale deschise publicului, și Memorialul Ipotești, în cadrul căruia funcționează Casa Memorială «Mihai Eminescu», sunt instituții emblematice ale culturii noastre. De-a lungul anilor s-a vorbit de brandul cultural al județului, dar s-a făcut prea puțin pentru a se pune în valoare instituțiile din subordinea Consiliului Județean. Acestea au fost lăsate în voia sorții, majoritatea evoluând de la sine, fără un sprijin concret din partea celor care aveau puterea și căderea de a-l acorda. Mi-am propus să schimbăm această paradigmă, iar proiectele din domeniul culturii botoșănene se ridică la peste 20 de milioane de euro”, a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean.

Investițiile derulate sau promovate de Consiliul Județean încep să prindă contur.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.